Potkraj prosinca ili najkasnije početkom siječnja kreće dugo očekivani poziv hrvatskim tvrtkama da se prijave za dodjelu bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije, u sklopu kojega će Bruxelles hrvatskim poduzećima na raspolaganje staviti 30 milijuna eura. Sredstva za to osigurana su u Europskom fondu za regionalni razvoj, i to u okviru Operativnog programa za regionalnu konkurentnost. Prvi je to veliki natječaj namijenjen hrvatskim tvrtkama otkako smo 1. srpnja postali 28. članica EU. Financijska injekcija EU namijenjena je malim i srednjim poduzetnicima i obrtnicima, pa je nadležno tijelo za njegovu provedbu Ministarstvo poduzetništva i obrta Gordana Marasa. Minimalna potpora na koju mogu računati tvrtke koje se za nju izbore na natječaju iznosi pola milijuna, a najveća 3,5 milijuna eura.
Potkraj prosinca ili najkasnije početkom siječnja kreće dugo očekivani poziv hrvatskim tvrtkama da se prijave za dodjelu bespovratnih sredstava iz fondova Europske unije, u sklopu kojega će Bruxelles hrvatskim poduzećima na raspolaganje staviti 30 milijuna eura.
Sredstva za to, potvrdili su nam u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU, osigurana su u Europskom fondu za regionalni razvoj, i to u okviru Operativnog programa za regionalnu konkurentnost. Prvi je to veliki natječaj namijenjen hrvatskim tvrtkama otkako smo 1. srpnja postali 28. članica EU.
Jačanje konkurentnosti
Financijska injekcija EU namijenjena je malim i srednjim poduzetnicima i obrtnicima, pa je nadležno tijelo za njegovu provedbu Ministarstvo poduzetništva i obrta Gordana Marasa. Minimalna potpora na koju mogu računati tvrtke koje se za nju izbore na natječaju iznosi pola milijuna, a najveća 3,5 milijuna eura.
EU će kroz taj program sufinancirati projekte u iznosu do 60 posto, i to s ciljem jačanja konkurentnosti malih i srednjih hrvatskih tvrtki. Poseban dio te financijske omotnice namijenjene tvrtkama je jačanje konkurentnosti u području turizma, i to radi gradnje, preuređenja i poboljšanja kvalitete smještaja u malim i srednjim hotelima, kao i razvoja dodatne turističke ponude.
Novac za tvrtke samo je jedan, i to manji segment ukupne pomoći koji je EU namijenila Hrvatskoj. Do kraja ožujka vrijednost investicija pokrenutih novcem iz strukturnih i kohezijskog fonda trebala bi doseći 780 milijuna eura, od čega je već sada oko 300 milijuna eura u provedbi, među kojima su i vodoopskrbni sustavi u Poreču i Osijeku. Neki od natječaja za preostalih 480 milijuna eura već su raspisani. Među njima su i ovih dana raspisana tri natječaja vrijedna 56 milijuna eura, od kojih samo bespovratna sredstva za razvoj poslovne infrastrukture dosežu 27 milijuna eura.
20 milijardi u investicije
- Ukupna sredstva koja ćemo dobiti iz EU u 2014., uključujući i potpore za poljoprivredu i ruralni razvoj, trebala bi iznositi 6,1 milijardu kuna. Kako u idućoj godini očekujemo da će država i javna poduzeća investirati između 18 i 20 milijardi kuna, to znači da će otprilike svaka treća kuna doći iz fondova EU - ističe Branko Grčić, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU.
Grčićev optimizam nije bez pokrića. Vladini podaci pokazuju da je u protekle dvije godine došlo do znatnog rasta i ugovaranja, i isplata novca iz IPA-e, Unijina pretpristupnog fonda. Od početka 2012. pa do 22. studenoga ove godine Hrvatska je iz IPA-e ugovorila 289,7 milijuna eura, što je znatno više nego u razdoblju od 2008. do kraja 2011., kada je ugovoreno 252,5 milijuna eura. Još veći rast zabilježen je kod isplata iz IPA-e: u posljednje dvije godine one su dosegle 216,6 milijuna eura (u prethodne četiri godine ugovoreno je 127,1 milijun eura).
- Kod ugovaranja sredstava iz fondova EU imamo rast od 114 posto, dok je kod isplata sredstava iz tih istih fonodova rast 170 posto - kaže Grčić.
Čeka nas 8 milijardi eura
Hrvatskoj je od sljedeće godine pa do kraja desetljeća iz strukturnih i kohezijskog fonda na raspolaganju nešto više od osam milijardi eura, ili oko 1,2 milijarde eura u prosjeku godišnje. Taj iznos ne uključuje poljoprivredu i ruralni razvoj, koji su priča za sebe.
Inače, ukupan iznos koji je EU dodijelila Hrvatskoj od 2000. pa do ulaska doseže 1,12 milijardi eura. Od toga, kažu u Grčićevu ministarstvu, dosad je ugovoreno 806,2 milijuna eura, ili gotovo 72 posto, a realizirano je 584,2 milijuna eura, ili nešto više od 52 posto.